top of page

Tarifler

Fırında sade Spagetti kabak pişirme tarifi

Fırında sade Spagetti kabak pişirme tarifi

Kullanımı çok yaygın olmasada oldukça düşük kalorisi ile makarnaya gerçekten çok iyi bir alternatif olan spagetti kabağı uzun lifler ya da kısa lifler olarak iki şekilde de pişirebilirsiniz.

Bu tarifimde kısa lifler olarak pişirmeyi paylaşıcam ve bu tarifi bir baz olarak kullanabilirsiniz. Kendisini bir kase olarak kullanıp içine istediğiniz yemeklerle doldurabilir ya da kaselerinize sade olarak ekleyebilirsiniz.

Haşlanmış Kinoa tarifi

Kolay

Haşlanmış Kinoa tarifi

Her seferinde kusursuz kinoa pişirmek istiyorsan bu tarif tam sana göre!


Bu Tarifi tüm kinoa tariflerimde uygulayabilirsiniz.

Kolay Garam Masala

Kolay

Kolay Garam Masala

Ayurveda'da ki 6 tadı içinde barındıran bu baharat karışımı hem tatlı hem de keskin tada sahiptir. Damağı uyandırır ve yemeğinize optimum sağlık sağlayacak bir tat dengesi sunar, yemeğinbesleyiciliğini artırırbu şekilde hızlı acıkmanızıda önlemiş olur:)

Garam Masala, vücudumuzdaki karmaşık sistemde, tat alma tomurcuklarını canlandırmak ve dengeyi korumak gibi bir etki yaratır ve bu sebeplede Ayurveda mutfağının en çok tercih edilen baharat karışımlarındandır.

Pumkin Spice Baharat Karışımı

Kolay

Pumkin Spice Baharat Karışımı

Ohhh! Yılın tatlı baharat kokulu zamanı geldi:) Bol bol paylaşacağım ve paylaşmış olduğum Balkabaklı lattelerde ya da porridge kaselerinde ya da tüm Pumpkin Spice yazan tariflerde kullanabileceğiniz harika bir sonbahar baharat karışımı! Mutlaka baharat rafınızda / çekmecenizde bulunması gerekiyor diyor ve yazmaya başlıyorum.

Nohut nasıl haşlanır?

Nohut nasıl haşlanır?

Bunu da bilmeyen var mı demeyin bu konuda da bazı minik ipuçları varken burada yazmasam olmazdı...
Heleki haftanın 5 günü nohut yapıyorsam ve tariflerimde de çok kullanıyorsam :)

Nohutu haşlamakta çok bir şey yok evet ama öncesinde mutlaka en az 12 saat suda bekletmiş olmalısınız.
Sıcak suda karbonatla 1 saat bekleterek yapabileceğinizi iddia edenler var fakat kesinlikle aynı şey değil denedim malesef kullanamadım bile...

Eski yöntemlerden şaşmayın ama eğer hassas bir bağırsağınız varsa ben size en az 24 saat bekletmenizi önereceğim. 24 saat ile 12 saat bekletme arasında uygulamada değişen tek şey 1 kere su değişimi yapcak olmamız.

12 saat üzerini örtü ile örtüp beklettikten sonra bir kez süzüp durulayıp tekrar su koyuyoruz ve bir 12 saat daha bekletiyoruz. Tek fark bu. Bu şekilde sindirimi daha kolay hale geliyor ve isterseniz buradan filizlendirme işlemine de devam edebilirsiniz. (Filizlendirme işlemine bloglarımda arama yaparak ulaşabilirsiniz.)

Balkabaklı Porridge Bowl (yulaf lapası)

Kolay

Balkabaklı Porridge Bowl (yulaf lapası)

Yulaf lapası içine bir şey eklenmediğinde oldukça tatsız bir kahvaltı değil mi?
E protein bakımından da oldukça zengin...
Çikolatalısını da hepimiz çok seviyoruz...
E peki biz bunu başka şekillerde de yapıp tüketemezmiyiz?
Tabii ki yaparızz! Hiç balkabaklısını yediniz mi? Tam bir ağızda ekim patlaması...
Yerken sanki kaşık kaşık pumpkin spice latte yiyorsunuz gibi hissedeceksiniz.
Hadi başlayalım!

Karamelize Soğan

Zor

Karamelize Soğan

Karamelize soğanın sırrı tamamen sabrınızda:) Ağır ateşte sürekli karıştırarak doğru soğanı kavurduğunuzda adeta tadı bal gibi tatlı oluyor ve ilave şeker eklemenize gerek kalmıyor.

Yulaf Sütü Tarifi

Kolay

Yulaf Sütü Tarifi

Diğer bitkisel sütlere oranla daha kıvamlı olan yulaf sütünü ben kahvelerimde veya keklerimde kullanmayı çok seviyorum. Denemediyseniz oldukça pratik olan bu tarifi denemenizi tavsiye ederim.
En uygun bitkisel süt olduğunuda söylemeden geçmeyeyim. Biraz yulaf tadı geldiği için her tarifte önermem fakat yoğun tatlarla beraber kullandığınızda oldukça lezzetli bir hal alıyor:)

Badem Ezmesi tarifi

Orta

Badem Ezmesi tarifi

Badem ezmesini evde yapmak hem daha güvenilir hemde daha ekonomiktir.
Sabır çok önemli o bademlerin hepsi sürülebilir kıvama gelecek hiç merak etme :)
Bademleri çiğ alacağız ve sonra fırında kendimiz kavrulmuş hale getireceğiz. Bu şekilde oldukça aromatik bir badem ezmemiz olacak.
Hazırsanız başlayalım;

Yeşil Tanrıça sos

Kolay

Yeşil Tanrıça sos

Tüm salatalarınıza uyum sağlayan harika ve yapımı çok kolay bir salata sosu olan yeşil tanrıça gerçekten adı gibi ağzınızda bir tanrıça patlaması yapıyor!

Lezzetinin yanı sıra besleyicide bir sos olan yeşil tanrıçayı Kase beslenmesi yapıyorsanız rahatlıkla 2 yemek kaşığı yeşilliği bol olan kaselerinize ekleyebilirsiniz.

Fırında basit çıtır nohut

Kolay

Fırında basit çıtır nohut

Nohutun gerçekten bağımlısı oldum bitkisel beslenmeye geçtiğim anda!
O kadar çok seçenek çıkıyor ki... Her biride birbirinden lezzetli... birbirinden sağlıklı...
Bu yapacağımız çıtır nohutları da çorbalarınıza, salatalarınıza, sulu yemeklerinize ya da tamamen kendi başına cips gibi yiyebilirsiniz! Üstelik çok basit.
Sizi hızlandıracak tek şey sürekli buzluğunuzda haşlanmış nohut bulundurmak.

Bahartlı Balkabağı Kasesi

Kolay

Bahartlı Balkabağı Kasesi

Balkabağının şekerli tadını bastırarak, ayurvedik mutfağın bize verdiği muhteşem baharatlarla birlikte pişirdiğimizde lezzetinin artmasının yanı sıra besleyiciliğinide arttırmış oluyoruz.

bottom of page