top of page

Kısaca Hikayem...

2013 yılında iç mimar olarak başladığım kariyerimde 7 yıl, Türkiye'de alanında önde gelen bir mimarlık & iç mimarlık şirketinde, yönetici ve tasarımcı olarak çalıştım. Bu süreç içerisinde çalışmayı çok seven biri olarak, stres yönetimi yapamadığım için IBS_D (huzursuz bağırsak sendromu) yaşadım ve tüm değerlerimin düşmesi ile kaygı bozukluğu ve panik ataklar yaşamaya başladım.

 

O kadar büyük boyutlara geldi ki ben evden çıkamaz hale geldim. Bu durumu çevrem anlayamadıkça, ben daha da içe kapandım ve ciddi bir bunalım süreci yaşadım. Sonra böyle hayatımın gidemeyeceğini fark ettim,  bundan "kurtulmak":) ve hayatıma eskisi gibi devam etmek için çözüm yolları aramaya başladım.

 

Çocukluğumdan beri doktora pek gitmeyen biri ve ilaç kullanmayan biri olmama rağmen, doktor doktor gezdim ne verdilerse kullandım, ne dedilerse yaptım... fakat bir türlü ilerleme kat edemedim. Sonra alternatif yollara başvurmaya karar verdim ve beslenme şeklimi değiştirdim, yaşam şeklimi değiştirdim, kendime döndüm, kendimi gördüm, bilincimle çalıştım ve sonuç olarak olması gereken her şeyin tamda olması gerektiği an, olması gerektiği şekilde olduğunu gördüm. Bu benim uyanışımdı. Bu benim dünya illüzyonuna uyanışımdı.

 

Bunun sonucunda kazanımım ise; hayatımın "şu an için" ilerlemek istemediğim bir alanında, sırf o işi iyi yapabiliyorum diye, ilerlemek için kendimi parçaladığımı görüp, buna bir dur dedim;  işimi değiştirdim. Hayatım hergün değişiyor ben duygusal bir varlığım ve her anım değişiyor, her düşüncem değişiyorbir gün dediğimi ertesi gün tam tersini diyebiliyorum ve bunların bir sorun olmadığını her an deneyimliyorum. Bu sürece başlamam tesadüfi bir zamanda olmadı, yaşamımın tam da olması gereken zamanında oldu, bireyselliğimi deneyimlemeye başladığım bir zamanda oldu ve oluyor...  Ve kendimi benim yolumdan geçenlere rehberlik ettiğim bir yerde buldum. Çünkü bu yolda güvenilir ve gerçekten kendi tecrübesinden paylaşım yapabilen rehberlere zaman zaman ihtiyaç duyulabiliniyor. Kendimizi uyutmadığımız her şeyi en ham haliyle yaşadığımız bir sürece girmek çokta kolay bir şey değil. Benim önce yaşadığım çevrem değişti sonra arkadaşlarım sonra işim sonra hayatımdaki kişi gitti ve ben sadece ben olmaya ve gelene kendi bedenimin sürecinde cevap vermeye odaklandım. Zihnimin beni korkularımla yönetmeye çalışmasına değil. Bu süreçte de meditasyon ve Human Design Eğitimlerim (rehberlik eğitimim tamamlandı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz, analistlik eğitimim hala devam etmekte) bana çok yardımcı oldu ve olmaya devam ediyor. Kendi tecrübelermden rehberlik etmeyi de bu sebeple çok seviyorum. Evet çalışma şeklim bu dünyaya pek uymuyor gibi gelebilir ama emin olun en verimli olabilecek şekilde kendi sürecime sadık kalarak hareket ettiğim için tatmin olarak faydalı olabiliyorum. Duvarları yıkmaya hazır olan herkes içinde buradayım!

 

Yaşadığımız her şeyin bir anlamı var!  Ama biz onu düşünerek bulmak zorunda değiliz... Bunu ancak deneyimleyerek algılayabiliyoruz.

Hızlı bilgi almak bir işe yaramıyor sadece fazlalık yapıyor, önemli olan o bilgileri kendi sürecimizde deneyimlemek, bedene getirmek...

Son olarak;

Terslik olarak gördüğümüz şeyler, yalnızca bizi kaderimizin yoluna sokmak için karşımıza çıkan uyarı levhaları!

İyileşmek ve kendini yaşamak tamamen senin elinde. Sana bu konuda yardım edebilirim. Bu süreçten geçmiş biri olarak, kendini görmene ve kendini yaşamanın nasıl bir şey olduğunu deneyimlemende sana rehberlik edebilirim. Ama unutmamalısın ki seni senin yerine kimse iyileştiremez, sadece senin kendi bedeninin nasıl işlediğini sana anlatabilir, nelerin sen olmadığını söyleyebilir ve bunlardan arınma yollarını anlatabilirim ama bunları senin için işler kılacak olan yine sensin. Benim bu kısmı algılamam cidden uzun sürdü ve baya yıprandım bu süreçte ondan ilk olarak bunu anlamaya çok önem veriyorum. Her şey kendimizle ilgili ve içinde olduğumuz "kötü" durumlardan da ancak kendimizi kendimiz çıkarabiliriz.

peri külahçı yıldız.jpg

Peri Külahçı

Human Design Rehberi & Well-being uzmanı & Wellness koçu & Tasarımcı

Kendini gör, kendini fark et , kendini yaşa

Human Design deneyimimi öğrenmek istersen;

bottom of page