top of page

Nohut nasıl haşlanır?

Prep Time:

12-24 saat

Cook Time:

Serves:

10 Su bardağı

GF

Level:

Bunu da bilmeyen var mı demeyin bu konuda da bazı minik ipuçları varken burada yazmasam olmazdı...
Heleki haftanın 5 günü nohut yapıyorsam ve tariflerimde de çok kullanıyorsam :)

Nohutu haşlamakta çok bir şey yok evet ama öncesinde mutlaka en az 12 saat suda bekletmiş olmalısınız.
Sıcak suda karbonatla 1 saat bekleterek yapabileceğinizi iddia edenler var fakat kesinlikle aynı şey değil denedim malesef kullanamadım bile...

Eski yöntemlerden şaşmayın ama eğer hassas bir bağırsağınız varsa ben size en az 24 saat bekletmenizi önereceğim. 24 saat ile 12 saat bekletme arasında uygulamada değişen tek şey 1 kere su değişimi yapcak olmamız.

12 saat üzerini örtü ile örtüp beklettikten sonra bir kez süzüp durulayıp tekrar su koyuyoruz ve bir 12 saat daha bekletiyoruz. Tek fark bu. Bu şekilde sindirimi daha kolay hale geliyor ve isterseniz buradan filizlendirme işlemine de devam edebilirsiniz. (Filizlendirme işlemine bloglarımda arama yaparak ulaşabilirsiniz.)

Malzemeler

 • 8 sb en az 12 saat ıslatılmış nohut

 • 3,5 lt su

 • 1 yk toz kimyon

 • 1 çimdik tuz

22b78eb931f645a4baa252fe2734a946_edited.jpg

Benzer Tarifler

Hazırlık

 1. Tüm malzemeleri (suyun yarısını) tencereye koyuyoruz kapağı yarımdan biraz daha az kapıyoruz ve orta-yüksek ateşte kaynatıyoruz.

 2. suyun kalan yarısını başka yerde kaynatın

 3. Kaynadıktan sonra 15 dk daha fokurdatıyoruz

 4. Süzüyoruz.

 5. Kaynayan su ile birlikte süzdüğümüz nohutu tekrar kaynatıyoruz kaynadıktan sonra altını biraz kısıp pişene kadar bu şekilde devam ediyoruz.

 6. Kontrol edin humus için yapıyorsanız oldukça yumuşak olmasını bekleyin ama yemeklik yapıyorsanız biraz daha diri kalmasını isteyebilirisniz.

Notlar

 1. Kabuğu ayrılsın istiyorsanız haşlandıktan sonra buzlu su kabı hazırlayıp nohutu süzüp içine atar ve karıştırırsanız kabukları yüzeye çıkacak, oradan toplayarak alabilirsiniz. (Humus için bunu mutlaka yapın çok değişiyor hem görünüm hem tat)

 2. Dağılmasın istiyorsanız biraz limon damlatabilirsiniz haşlama suyuna

 3. Eğer tatlılarda kullanacaksanız KİMYON KOYMAYIN :)

Alışveriş Listesi

bottom of page