top of page

Spagetti Kabağın Faydaları nelerdir?

Nötr tadı sayesinde diğer gıdalar ile çok rahat eşleştirebileceğimiz, içerisinde bol bol vitamin ve lif barındıran bu sebze kilo vermek isteyenler için harika bir kabak türüdür.

Balkabakları ile hiç benzer bir tadının olmadığını baştan belirtmek isterim :)


Hem çok kolay hazırlanır, hemde yemesi keyiflidir.

Sade yemeye çalışırsanız su yermişsiniz gibi olacağınızdan, hiç beğenmezsiniz bu sebeple olabildiğince güçlü tatlarla beraber hazırlamanız gerekmektedir.


Nasıl pişirildiğini buradan öğrenebilirsiniz.Gelelim sağlığımıza katkılarına ve bol bol tüketmemiz için ikna edici nedenlere;


1. DÜŞÜK KALORİ

1 su bardağı spagetti kabak yaklaşık 40 kaloridir. Gördüğünüz gibi inanılmaz düşük bir kalorisi var...

Tabi doyuruculuğu yok sadece ağızdaki hissi geçici tokluk hissi yaratabilir.


2.BOL BOL LİF

1 su bardağı spagetti kabak günlük almamız gereken lif miktarımızının %9'unu oluşturur.

Bu da düzenli tüketildiğinde; sindirim sorunlarını ve olası sorunlara iyi geleceğini gösterir.

Lif bir yandan da kilo vermeye çalışan insanlara, kilo verme süreçlerinde yardımcı olur ve bu, bu sebzenin en büyük faydalarından biridir bence.3.HAZIRLAMASI ÇOK ÇOK KOLAY

Fırında veya tavada 40-45 dk içerisinde hazır olur. Sade pişirip sonra diğer yemeklerle birleştirebilirsiniz ya da dikine ikiye ayırıp pişirdikten sonra kumpir gibi içerisine dolgu yapbilirsiniz.


4.VİTAMİN DEPOSU

C vitamini ve B6 vitamini içermesinin yanında; manganez, potasyum, niasin ve magnezyum gibi diğer önemli besinleri de içerir.


5.DİĞER LEZZETLERLE HARİKA UYUMU

Noodle yerine kullanabileceğiniz gibi yukarda anlattığım şekillerde de kullanabilirsiniz. Suyun çiğnenebilir hali gib bir tadı olduğu için ben en çok bol baharatlı nohut ve tahinli sos ile tercih ediyorum. Ağır baharat ve tahin tadı ile oldukça lezzetleniyor.


6.BETA KAROTEN

Turuncu rengi ile beta karoten içerdiğini anlamak çok zor olmamıştır:) Beta karotenin en önemli işlevini hatırlayalım; ince bağırsak mukozasında yıkıma uğrayarak A vitamininin bir diğer türü olan retinole dönüşüyor. Retinolün, ince kırışıklıkların giderilmesinde, güneş lekelerinin tedavisinde, antioksidan ve kolajen üretimini arttırıcı etkisi

sebebiyle yaşlanma karşıtı destek tedavilerinde geniş yere sahip olduğu söylenir.spaghetti squash pişirme önerisi


7.ANTİOKSİDANLAR

İçimize çektiğimiz kirli havadaki serbest radikallere ve bunların vücudumuza verebileceği zararlara karşı spagetti kabağın içerisinde bulunan antioksidanlar onlarla savaşır ve onları parçalar. Bu sebeple de geçiş mevsimlerinde ve kalabalık yerlerde yaşayanlara özellikle tavsiye edilir.Tarifi yakında sizlerle!


118 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Ayıp OLMAZ!

Comentários


  • Gri Pinterest Simge
  • Instagram
  • LinkedIn
bottom of page