top of page

Yürüyün, daha çok yürüyün! Ömrünüzü uzatmak ve daha mutlu bir yaşam sürmek için yürüyün!
Yürümek spordan farklıdır, yürümek bir çok konuda bizi besler... Doğada yürüyüş yaparak tüm ağaçlardaki olgun ve dingin enerjiyi, yaydıkları koku ile bedenimize alırız. Böylelikle bedenimizi ve ruhumuzu canlandırır ve frekansımızı yükseltir.


Ayrıca sadece bir parkta yürüyerek bir çok insanla etkileşime geçmek, enerjini yükseltir ve yaşam coşkunun yerine gelmesini sağlar.


Bir arkadaşınla kahveyi bir kafede oturarak içmek yerine bir parkta yürüyerek içmek aranızda ki paylaşımın kalitesini artırır.


Günlük yaşantına daha fazla yürüyüş eklemek; bedeninizin tembelleşmesini önler. Hem mental hem de bedensel esenlik seviyenizi arttırmak için hayatınıza daha fazla hareket katın.


Yürümeyi yaşamınıza katmak demek; egzersiz olarak yürüyüş yapmanın yanı sıra gün içerisinde de yakın yerlere giderken taşıt kullanmak yerine yürümeyi tercih etmek. Sosyalleşeceğinizde oturulacak bir yere gideceğinize içinde yürüyüş ya da herhangi bir hareket barıdıran bir program yapmak. Ev içerisinde daha hareketli olmak, ofiste daha bedensel olarak aktif olmak gibi...


Egzersiz olarak yürüyüş yapmak ayrı bir şey, o biraz daha özen gerektiriyor:) Tabii ki tek başına yetersiz ... O başka bir yazının konusu olsun;)

Her gün düzenli 30 dakika yürüme egzersizinin biraz bedensel faydalarından bahsetmek istiyorum;

-bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

-hipertansiyon (yüksek tansiyon)'u dengeler.

-yüksek kolesterolü düşürür.

-eklem ve kas ağrısının geçmesine yardımcı olur.

-diyabeti daha iyi yönetmeye yardımcı olur.

-kas gücünü artırır ve dayanıklılık sağlar.

-kemikler güçlenir.

-denge artar.

-kalp hastalığı riski azalır.


Özetle sağlığımız için mükemmel bir yardımcıdır. Bunun yanında haftada 3 gün 30'ar dakika olmak üzere kendimize göre bir egzersiz planı ve sürdürülebilir bir sağlıklı beslenme programı uygularsak bedenimizi uzun yıllar mutlu mesut kullanabiliriz.

Nasıl başlarsanız? Nasıl sürdürülebilir olur? Nasıl motivasyon sağlarsınız?


Öncelikle lütfen kendinize şefkatli davranın. Önemli olan bedeni daha iyi kullanabilecek hale getirmek, sakatlamak değil.Sadece 5 dakika ile başlamanız, hem uygulamaktan kaçınmayacağınız kadar az hem de bedeninizin açılmaya başlaması için yeterli bir süredir.


Bedensel faydalarından gerçekten faydalanabilmek için her gününüze rutin olarak ve bahanesiz bir şekilde yürüyüşü ekleyin.


Konuşabileceğiniz veya şarkı söyleyebileceğiniz bir hızda yürüyün yani ne aşırı hızlı ne de aşırı yavaş. Nefesinizi tutmayın ve karnınızı sıkmayın.


Yürüyüşünüzün bitmesine yakın hızınızı bilinçli bir şekilde düşürün. Bu bedenin yavaş yavaş soğumasını sağlayacaktır. Aniden yürüyüşü kesmektense bu yolu tercih edin.


Ara ara temponuzu arttırın veya yolunuzu değiştirin, bazen hafif yüksek tepelere doğru yürümek bedeninizi şaşırtmanıza yardımcı olur.


Adım sayar takabilirsiniz ya da saatinizden adımlarınızı kontrol edebilirsiniz. Bu size içsel bir motivasyon sağlayabilir. Kaç adım doğru yanlış bilmiyorum. İlk önce 10.000 dediler şimdi 4.000 diyorlar. Ben kafama göre yürüyorum. Danışanlarıma da ne kadar sizi mutlu ediyorsa o kadar adım atın diyorum.


Rekabetçi biriyseniz, rotanızı paylaşabilir ve arkadaşlarınızla minik yarışlar düzenleyebilirsiniz.


En çok yapmayı sevdiğiniz ve ne olursa olsun her şeyi bırakıp tercih ettiğiniz şeye (çocuğunuz ile ilgilenmek, kitabınızı yazmak, ders çalışmak, kitap okumak vb..) yürüyüş yapmanın nasıl katkı sağlayabileceğini düşünün ve kendinizi düzenli yürürseniz bunları daha iyi yapabileceğinize ikna edin.


Sabah yürüyüş yapıyorsanız biraz daha meditatif olmasını sağlayın, doğayı gözlemleyin, uyanan gökyüzünü seyredin, belki güneşin doğuşunu izleyebilirsiniz. Biraz nefes egzersizi yapabilirsiniz.Bunlar da güne dengeli başlamanıza katkı sağlayacaktır.


Rahat edeceğiniz organik kumaştan yürüyüş kıyafetleri giyin, ayakkabınızı yürüdüğünüz zemine göre seçin.


Yürümek gibi orta dereceli aktiviteler sağlık açısından çok az risk oluşturur. Ancak tıbben sakıncalı bir durumunuz varsa, herhangi yeni fiziksel aktivite egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunuza / fizyoterapistinize danışın.


95 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Ayıp OLMAZ!

Comments


  • Gri Pinterest Simge
  • Instagram
  • LinkedIn
bottom of page