top of page

Aralık ayında enerjini yükseltmek için neler yapabilirsin?

Havalar iyice coştu, biraz beden yavaşlamaya geçti, bir de çok karanlıkta uyanmaya çalışıyoruz, güneş ile kalkamadığımızdan güne enerjikte başlayamıyoruz... Peki bu böyle olmak zorunda mı?


Hayır tabii ki...Çok daha verimli bir başlangıç yapmak için günlük yaşamına ufak bir kaç eklenti yapmamız yeterli olacak;


1- Akşam saat 20:00 sonrası telefonu şarja bırak ve loş bir ışıkta "ekrarana bakmadığın " bir eylem yap...


Örneğin; arkadaşlarınla sohbet etmek, arkadaşlarınla oyun gecesi düzenlemek, kitap okumak, eşinle sohbet etmek, ertesi günün yemeklerini hazırlamak, yin yoga pratiği yapmak gibi...


2- En geç 22:30 gibi yatağa git. Bu esnada odanda da bir ekranın açık olmadığından emin ol ve dikkatini dağıtacak bir şey olmamasına.


Telefonunu odanın dışında şarja koymak çok önemli... Baş ucunda durmaması çok önemli.


3- Sıcak bir duş veya banyo yapın içerisine - en geç 23:00'a kadar - 1-2 damla lavanta yağı damlat.

Bu seni rahatlatıp uykuya hazır hale getirecek. Katkısız %100 lavanta uçucu yağı olduğundan emin ol.


4- Sekiz saat sonra uyanmak için -rahatsız edici olmayan, yavaşça yükselen, yumuşak bir melodi ayarlanmış olan- alarmın ile uyan.


8 saat uyku ortalama hepimiz için iyidir. Fakat bazı kişiler 6, bazı kişiler 10 saat uyku ile kendini daha iyi hisseder. Burada kendi rutinine göre hareket etmeni tavsiye ederim. Bir kaç günün sonunda uyku saatlerin sirkadyen ritme göre düzene girmiş olacak bu da otomatik olarak senin enerjini arttıracak.


5- Uyanınca meditasyon yapıyorsan, meditasyonundan sonra yapmıyorsan, direkt nefes egzersizi yapmak.


Benim önerim önce dengeleyici bir nefes : Nadi Shodana, sonrasında da enerji arttırıcı bir nefes pratiği yapabilirsin. (ENERJİ ARTTIRICIYA ÖNERİ YAZMAYACAĞIM, çünkü tansiyon ile ilgili ya da başka sağlık problemleri olanlar doktorlarına danışarak yapmalılar.)


6- Sıcağa yakın ılık limonlu su içmek...


Nefes ve ağız hijyeninden sonra da büyük bir bardak sıcağa yakın ılık limonlu su içersen bedenini sabah arındırmış olursun ve güne fazlalıkları atarak başlamış olursun😂...


Benden şimdilik bu kadar:) Bir sonraki yazıya kadar uykular düzelmiş, enerji yerine gelmiş olman dileği ile...


Dengede kal ✨


85 görüntüleme0 yorum

Comments


  • Gri Pinterest Simge
  • Instagram
  • LinkedIn
bottom of page